Vandalove.cz > Kauzy a případy > Vandalové útočí na diskusní fórum

Vandalové útočí na diskusní fórum

Představte si situaci, kdy spustíte diskusní fórum a oznámíte to návštěvníkům vaší internetové stránky. Později se ve fóru objeví první přispívající a názory. Jenže tyto přísvěvky v diskusi jsou záměrně nesmyslné. Ukážeme si, jak vypadal skutečný útok vandalů na jedno diskusní fórum.

25. března 2005

V neděli 12. března 2006 ve 22:00 zveřejnil provozovatel na webu Brouzdej.cz oznámení o spuštění diskusního fóra. Příspěvku si všimnul některý ze členů internetové komunity vandalů, jejichž činnost již delší dobu sledujeme. Ve 22:10 se v diskusním klubu vandalů objevuje příspěvek s falešným podpisem. Příspěvek se snaží vyvolat dojem, že jej psal provozovatel Brouzdej.cz. Autorem příspěvku však ve skutečnosti není RadimH.

Autorem příspěvku ve diskusním klubu vandalů není RadimH. Diskusní klub vandalů umožňuje psát příspěvky pod falešným jménem.
Druhý den se v jiném vandaly spravovaném diskusním klubu objevuje příspěvek vandala s přezdívkou Macphisto. Odkazuje na článek provozovatele Brouzdej.cz s cílem upozornit ostatní vandaly na spuštěné diskusní fórum.

Vandal Macphisto upozorňuje ostatní vandaly na diskusní fórum

Nepoužitelné diskusní fórum

Členové komunity vandalů navštěvují diskusní fórum na webu Brouzdej.cz. Do fóra vkládají záměrně příspěvky, které se netýkají diskutovaného tématu. Vandalové jsou upozorněni správcem diskusního fóra a slušně požádáni o dodržování pravidel. Diskusní fórum je později zcela zahlceno větším počtem nesmyslných příspěvků mimo téma.

Internetoví vandalové opakovaně porušovali stanovená pravidla diskuse. Konkrétně se jednalo o porušení bodu č. 5: Vyjadřujte se k věci. Na první pohled zjevně nesmyslné příspěvky i osobní útoky na zdejší autory budou vymazány. Naopak věcné připomínky a názory k tématu jsou vítány.


Záměrně nesmyslný příspěvek mimo téma


Vandal Macphisto a jeho nesmyslný příspěvek mimo téma společně se slušným upozorněním moderátora diskusního fóra.

Nově otevřené diskusní fórum se stalo nepoužitelné pro obyčejné uživatele, kteří by chtěli diskutovat k tématu.

Vandalové nedodržují zásady slušného chování

Na Internetu existují určitá pravidla slušného chování. Například společnost Microsoft zveřejnila dokument věnovaný pravidlům chování na Internetu. Jedno ze základních pravidel slušného chování zní:

V konverzačních místnostech nepřerušujte ostatní a držte se tématu.
Námi sledovaná komunita vandalů zcela záměrně zaútočila na nově spuštěné diskusní fórum. Členové této komunity vandalů nerespektovali slušné prosby správce fóra. Svými nesmyslnými příspěvky toto diskusní fórum znehodnotili. Podobně mohou vandalové znehodnotit vaši návštěvní knihu či diskusi.

Obětí vandalů se může stát každý

Příklady uvedené v tomto článku se skutečně staly. Stejným způsobem přistupuje tato komunita vandalů i k ostatním lidem. Jejich obětí a cílem pro tyto "žerty" se může stát kdokoliv, koho si vyberou. Činnost této komunity pečlivě sledujeme, jednotlivé případy zaznamenáváme a zveřejňujeme na tomto webu.

Náš projekt informuje, pomáhá a radí každému, kdo se stal cílem útoků ze strany vandalů nebo se s útoky setkal.

Vandalové mohou poškodit i vás. Existuje komunita vandalů, která si vybírá pro své útoky jiné lidi na internetu. Vandalové vybraného člověka či skupinu lidí obtěžují, veřejně zesměšňují a slovně napadají. Tato šikana může trvat i několik let.